واحدی
معاون امور مجلس، استان ها و مشارکت ها؛ یکی از مطالبات نهاد از مدیران کل ارتقا سطح تخصصی کتابداران است حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی در آیین تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه های استان البرز از دو مطالبه اساسی نهاد از مدیران جدید سخن گفت.
به گزارش روابط عمومیاداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز،حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی در این آیین با اشاره به روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام امت ره گفت : پیدایش و آغاز انقلاب اسلامی بدون تردید مبتنی بر تفکر فرهنگی ایشان برای اصلاح امور معنوی فرهنگی و اعتقادی ما بود .
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی در اشاره به لزوم توجه جدی به امورات معنوی جامعه اسلامی افزودند : همانطور که امام (ره) فرمودند برای رفاه مردم باید کار کرد اما مهمتر از رفاه اجتماعی، فردی، مسکن و زندگی مادی، رفاه معنوی و افزایش معنویت تلاش کرد. در این زمینه جا دارد پیشقراولان حرکت فرهنگی کشور در سراسر کشور بیشتر با این نگرش و رویکرد به سالگرد انقلاب اسلامی توجه کنند!
ضرورت اول؛ ترویج فرهنگ کتابخوانی
وی در ادامه خاطرنشان شد: در زمینه علوم برتر پیشرفت های زیادی داشته ایم. در زمینه ایجاد زیرساخت های لازم برای کشور ، افزایش تعداد دانشگاه ها و توسعه علمی قدم های موثری برداشته شده است و امروز عموم مردم به نعمت های مختلف اجتماعی متنعم شده اند ، البته اگر هم کمبودی هست بخاطر اینکه مورد تهاجم ، محاصره و تحریم زورگویان بوده ایم .
معاون امور مجلس، استان ها و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزودند: اگر در این مدت در مسایل مادی مورد تحریم بوده ایم اتفاقا در مورد مسایل فرهنگی به شدت مورد تکریم هستیم . دشمنان هر چقدر سعی کردند نان ما و زندگی ما را محاصره کنند در زمینه های فرهنگی اقسام روش ها را بکار بردند تا ما را با فرهنگ خودشان بزرگ کنند و رشد دهند . بر اساس جهان بینی آنها به دنیا نگاه کنیم. از این جهت است که می گوییم خدمتگزاران فرهنگی کشور اجری مضاعف خواهند داشت.
باید به یک راهبرد اساسی در ترویج مطالعه برسیم
وی با بیان اینکه آیا کسانی که خدمتگزاران عرصه فرهنگی و علم و دانش هستند با خدمتگزاران عرصه های دیگر برابرند؟ گفت: باید عرض کنم در زمینه های اعتقادی ، فرهنگی و سبک زندگی به شدت دچار چالش هستیم .در عرصه کتاب و کتابداری انصافا ما کجای جهان ایستاده ایم؟ کجا باید باشیم و کجا هستیم؟ بخشی از این نیازمند توجه و تاکید مسئولان است . لذا نهاد کتابخانه ها از منظر قانون موظف به ساخت، تجهیز و توسعه کتابخوانی است و فرهنگ سازی در این امر نیاز به یک عزم ملی است . صدا و سیما؛ وزارت ارشاد؛ جامعه روحانیت؛ سازمان تبلیغات اسلامی؛ آموزش و پرورش و وزرات علوم همه باید دست به دست هم دهند تا به یک راهبرد اساسی در ترویج مطالعه برسند.
ضرورت دوم؛ توجه به افزایش سطح تخصصی کتابداران
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی در ادامه به نیازهای آموزشی و تخصصی کتابداران در سراسر کشور اشاره نمودند و گفتند: اگر کتابداری نتواند مشاوره بدهد، کتابدار کتاب خوان نباشد، کتاب دار از وضعیت بازار نشر کشور بی اطلاع باشد، نمی تواند ترویج مطالعه کند. کتابدار ما به جای اینکه در یک موضع انفعالی بنشیند که هر کتابی وارد بازار نشر شد، تهیه کند! این نمی تواند رسالت کتابداری خود را انجام دهد. کتابداران ما باید به ناشر مشاوره دهند که چه چیزی منتشر کند و به نویسنده مشاوره بدهند که چه چیزی بنویسند.
وی ادامه داد : اگر ما این حرکت را از دورن آغاز کنیم از موضوع انفعالی به موضع فعال آمدیم، این طلیعه مبارکی برای حرکت خواهد بود . از مطالبات ما از مدیران کل جدید این است که به افزایش سطح معلومات و آشنایی های تخصصی کتابداران با علوم میان رشته ای و اتفاقات جدید علم کتابداری و اطلاع رسانی با بازار نشر؛ با وضعیت جریانهای فرهنگی کشور که اتفاق می افتد مطلع باشد . از دیگر مطالبات ما ارتباط با امامان جمعه است . ظرفیت تریبون نماز جمعه را به عنوان ظرفیتی مغفول باید احیا کنیم .
 
تعداد بازديد اين صفحه: 858