بيشتر
صفحه اصلي
اخبار
اخبار
اخبار
اخبار
اخبار آرشيوي
اوقات شرعي
بازديدها
تبليغ ها
تقويم
جستجو
زمان ديجيتال
نظر خواهي
نوار راهبري
وب سايت ها
ورود كاربرانپنجشنبه 23 ارديبهشت 1395 دانلود فایل کتابهای مسابقات جشنواره رضوی
 
 

شیوه‌نامه اجرای جشنواره کتابخوانی رضوی

شیوه‌نامه اجرای جشنواره کتاب‌خوانی رضوی جهت شرکت علاقمندان در این جشنواره اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی البرز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جشنوارة کتابخوانی رضوی هرساله به مناسبت سالروز میلاد حضرت علی‌بن‌ موسی‌الرضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه‌(س) و هم‌زمان با دهة کرامت، توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با حضرت امام رضا(ع) و شناسایی، معرفی و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر مرتبط با فرهنگ رضوی است؛ مسابقه کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) می‌باشد.

با ابلاغ شیوه‌نامه اجرای کتابخوانی رضوی به استان‌های سراسر کشور، محمد اله‌یاری فومنی، معاون توسعة کتابخانه‌ها و کتابخوانی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیرامون فعالیت‌های این نهاد در ششمین جشنوارة مسابقه کتابخوانی رضوی اظهار داشت: پس از دریافت پیشنهاد دبیرخانة جشنوارة بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و موافقت دبیرکل محترم نهاد با برگزاری مسابقه از سوی نهاد، نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، با حضور اعضای اتاق فکر این جشنواره که از میان مدیران ارشد و صاحب‌نظران حوزة کتاب و کتابخوانی هستند، تشکیل و نظرات کاربردی و تخصصی ایشان به‌منظور اجرای هرچه بهتر این رویداد مبارک فرهنگی دریافت شد.


آغاز توزیع کتاب‌های مسابقه کتابخوانی رضوی در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور


وی افزود: با حکم دبیرکل محترم، مدیران کل کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان دبیران ستاد استانی اجرای جشنواره منصوب شدند. شیوه‌نامة شرکت در ششمین جشنوارة کتابخوانی در دبیرخانة این جشنواره در اداره کل فرهنگی نهاد طراحی و با امضای دبیرکل محترم به استان‌ها ابلاغ شد؛ کار توزیع کتاب‌های جشنواره از هفته گذشته در بیش از 3250 کتابخانة نهادی و مشارکتی سراسر کشور آغاز و 30 سازمان و ارگان‌ فرهنگی کشور در اطلاع رسانی این جشنواره یاریگر ما خواهند بود. شایان ذکر است، هر سه عنوان کتاب مسابقه با حدود 65 درصد تخفیف در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت؛ همچنین فایل پی‌دی‌اف کتاب‌ها نیز به زودی در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.


مسابقة کتابخوانی رضوی همسو با هدف نهایی نهاد مبنی بر ترویج فرهنگ کتابخوانی


اله‌یاری با بیان اهداف این جشنواره همچون ترویج سیره و فرهنگ رضوی، آشنایی بیشتر کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها با سبک زندگی رضوی، آن را در جهت هدف نهایی نهاد مبنی بر ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست و تصریح کرد: پس از برگزاری پنج دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی، با توجه به رسالت نهاد در ترویج فرهنگ کتابخوانی و ظرفیت‌هایی مناسب برای این همکاری، به پیشنهاد دبیرخانة این جشنواره و تصویب دبیرکل، نهاد کتابخانه‌ها برای همکاری با ششمین جشنوارة کتابخوانی رضوی پیش‌قدم شد؛ بر این اساس تلاش می‌کنیم با به کارگیری همة ظرفیت‌های نهاد و کتابخانه‌ها به مثابه میدان عمل، در مسیر ترویج فرهنگ منور رضوی و تحقق منویات رهبر انقلاب (مدظله‌العالی) گام برداریم.


ارائه 3 عنوان کتاب متناسب با گروه‌های مختلف سنی در جشنواره کتابخوانی رضوی


معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها درباره تفاوت برگزاری ششمین دور از مسابقات کتابخوانی رضوی با سال‌های گذشته، تصریح کرد: نخستین ویژگی جشنواره این است که برخلاف سال‌های گذشته که تنها یک کتاب برای مسابقه معرفی می‌شد، امسال پس از بررسی‌های انجام شده، سه عنوان کتاب برای گروه‌های مختلف سنی انتخاب شد، تا تمامی افراد بتوانند با توجه به سن و توانمندی خود در مسابقه شرکت کنند. این آثار عبارت است از: کتاب «دوست مهربان کبوترها»، نوشته مجید محمدی، انتشارات بوستان کتاب (ویژة کودکان)؛ کتاب «اعترافات غلامان»، نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (ویژة نوجوانان)؛ کتاب «امام علی بن موسی‌الرضا(ع) » تألیف بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی (برای جوانان و بزرگسالان).


ویژگی‌های شاخص این دوره جشنواره؛ مشارکت خانوادگی، دقت در انتخاب منابع و خلاقیت در اجرا


وی اضافه کرد: دیگر ویژگی قابل توجه این دوره، امکان مشارکت خانوادگی در مسابقه کتابخوانی است. علاقمندان ضمن اینکه می‌توانند بر اساس شرایط سنی به صورت انفرادی در مسابقه شرکت کنند، این امکان را دارند که در قالب اعضای یک خانواده نیز بسته سه عنوان کتاب را تهیه و با ارسال پاسخ در قالب پاسخنامه‌های خانوادگی، برگزیده جشنواره شوند. جایزه ویژه بخش خانوادگی، به 8 خانواده در چهار گروه تعلق می گیرد.

اله‌یاری همراهی دلنشین تمامی اعضای خانواده، دقت در انتخاب منابع، گزینش سؤالات و خلاقیت نهاد در اجرای این جشنواره را از عوامل بهبود کیفیت این دور از جشنواره رضوی دانست.

معاون توسعة کتابخانه‌ها و کتابخوانی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای ایجاد هماهنگی میان استان‌های سراسر کشور گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که در دبیرخانة جشنواره مستقر در ستاد نهاد (اداره کل فرهنگی در معاونت توسعة کتابخانه‌ها و کتابخوانی) انجام شد، شیوه‌نامه اجرای استانی جشنواره کتابخوانی رضوی علیه‌السلام، در 16 ماده، 25 بند و شش تبصره به مدیران کل استانی که به حکم دبیرکل محترم نهاد، به‌عنوان دبیران ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی منصوب شدند، ابلاغ شد. همچنین علاوه بر هماهنگی با سازمان‌ها و نهادها، توصیه‌های لازم برای بهر‌ه‌گیری از سایت‌های مطبوعات و صدا و سیمای محلی به ستادهای استانی ابلاغ شد.

وی در خصوص شیوه انتخاب استان‌های برتر اظهار داشت: سه استانی که از لحاظ شاخص‌های کیفی و کمی مد نظر کمیته برنامه‌ریزی و اجرایی و همچنین در بهره‌گیری از ظرفیت‌های دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های دیگر برترین امتیاز را کسب و در اجرای این مسابقه همسو با اهداف نهاد عمل کنند، به عنوان «استان برگزیده» معرفی می‌شوند؛ در اختتامیة این مراسم، که در نهاد کتابخانه‌ها برگزار می شود، همزمان با اهدای جوایز به برگزیدگان از استان‌های برگزیده نیز تقدیر خواهد شد؛ به منظور اجرای هر چه بهتر این جشنواره، ادارات کل استانی مجاز به تشکیل کمیتة اجرایی استانی نیز هستند.

کتاب‌ها و سؤالات این مسابقه از طریق کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و فایل PDF آنها نیز از طریق پرتال نهاد به آدرس
www.iranpl.ir در دسترس است؛ علاقه‌مندان شرکت در این مسابقه می‌توانند تا تاریخ 20 تیرماه 1395، پاسخنامه را به نزدیک‌ترین کتابخانه عمومی تحویل و یا به نشانی الکترونیک razavi@iranplir ارسال کنند. لذا امکان شرکت در این مسابقه برای همه فارسی‌زبانان و مریدان حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(علیه السلام) در سایر کشورها نیز فراهم است؛ آیین اختتامیه این جشنواره و معرفی برگزیدگان همزمان با دهه کرامت برگزار خواهد شد.


امام علی بن موسی الرضاع

طرح جلد کتاب امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع)
poster-razavi-final2

پوستر با کیفیت بالا
eterafate-gholaman

فایل PDF کتاب «اعترافات غلامان»

دوست-مهربان-کبوترها


فایل PDF کتاب «دوست مهربان کبوترها»

 
تعداد بازديد اين صفحه: 2399
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما